تهیه دمنوش آرامبخش با گل ختمی

تهیه دمنوش آرامبخش با گل ختمی

گل ختمی چه نوع گیاهی است؟

گل ختمی گیاهی با ارتفاع حدود یک متر با ساقه ای استوانه ای شکل ، کرک دار همراه با برگ های گرد با گونه های متفاوت ( ختمی کوهی، باغی، چینی) که قسمت گل و ریشه ی آن مصرف دارویی داشته و دارای رنگ های سفید، صورتی و زرد رنگ می باشد.

خواص درمانی گل ختمی: گل و ریشه این گیاه خواص درمانی فراوانی نظیر ( درمان سرماخوردگی، درمان سرفه و تب، زخم معده، زخم بستر، سنگ کلیه، بیماریهای گوارشی و تنفسی) را دارد. گل ختمی گیاه دارویی که در تهیه انواع دمنوش آرامبخش بسیار پرکاربرد است.

  خواص گل ختمی برای پوست و مو: این گیاه دارویی، در صنعت بهداشتی و زیبایی به عنوان یک نرم کننده طبیعی، بسیار موثر بوده و از خشکی موی سر جلوگیری می کند و همچنین به علت داشتن خاصیت مرطوب کنندگی بالا نیز منجر به داشتن پوستی نرم و درخشان می شود.

 منطقه رشد: گل ختمی بومی آسیا و اروپا بوده و در برخی از مناطق معتدل شمالی نیز دیده شده است.

 خاصیت گل ختمی بر اساس طب سنتی :

  1. کاهش شب ادراری، نرم کننده و تسکین کننده درد
  2. استفاده از جوشانده آن منجر به تقویت گردش خون می شود
  3. تهیه ضماد زخم از ریشه این گیاه
  4. استفاده از ریشه برای درمان اسهال خونی
  5. استفاده دمنوشی برای درمان بیماری های ریوی و مثانه موثر است
  6. استفاده از برگ گیاه برای نیش حشرات و سوختگی ها و تاول ها
  7. تهیه چای از گل آن برای کاهش التهاب گلو و دهان

 نحوه استفاده :

گل ختمی را می توان به صورت تکی به عنوان دمنوش یا مواردی که در توضیحات فوق گفته ام استفاده نمود. همچنین از این گیاه در دمنوش های ترکیبی نظیر دمنوش آرامبخش نیز استفاده می شود که در این ترکیبات می توان از گل گاوزبان، گل ختمی، نعناع فلفلی استفاده نمود.

کلام پایانی:

به طور کلی خواص گل ختمی از گذشته های دور مورد بحث و مطالعه قرار گرفته و برای تسکین دردها نتیجه های بسیار اثربخشی را از خود ثبت و ضبط کرده است اما با این همه یادتان باشد که در استفاد از آن زیاده روی نکنید و مخصوصا خانم های باردار یا افرادی با بیماری های خاص قبل استفاده از این گیاه و یا هر گیاه دارویی دیگر با پزشک خود مشورت کنید.