مختصری در مورد دمنوش آرامبخش سنبل الطیب

مختصری در مورد دمنوش آرامبخش سنبل الطیب

دمنوش آرامبخش سنبل الطیب در چه زمانی استفاده شود؟

علف گربه یا سنبل الطیب یک گیاه فوق العاده با ارزش و در طب سنتی از آن بعنوان گیاه داروی که تسکین دهنده درد و

ضد اضطراب می باشد یاد می کنند و همچنین این گیاه دارویی ضد تشنج و ضد تب می باشد.و در درمان بی خوابی

شبانه و اختلالات خواب تآثیر زیادی دارد.

دمنوش آرامبخش

بهترین زمان استفاده دمنوش سنبل الطیب:

بهترین زمان استفاده این دمنوش آرامبخش حدود ساعت 8 شب می باشد، خوردن این دمنوش در این ساعت منجر می شود که شما خواب راحتری را تجربه کنید، بهتر است این دمنوش را در طول روز استفاده نکنید، چون منجر به خواب آلودگی می شود.

طبیعت سنبل الطیب:

ریشه گیاه سنبل الطیب به دلیل داشتن طبعی گرم و خشک در درمان بیماریهایی از جمله ضد قولنج ، برطرف کردن تشنج و باعث افزایش میل جنسی و آرامبخش اعصاب و همچنین برای درمان دلپیچه مفید می باشد.

(یک فنجان آرامش را با دمنوش آرامبخش سنبل الطیب تجربه کنید.)

 

 گیاه سنبل الطیب

 

مناطق رشد گیاه سنبل الطیب:

این گیاه در مناطق ایران و آسیا به خصوص در هندوستان رشد می کند. گونه های ایرانی آن تقریبا منقرض شده است و اکثر گیاهی که در بازار شما مشاهده می کنید، از کشور هندوستان وارد می شود. شکل گیاه سنبل الطیب علفی است و ساقه ی آن تا دو متر رشد میکند. این گیاه بیشتر در جنگل هایی که درخت کمی دارد و در حاشیه و اطراف جویبارها در ایران و آسیا می روید و همچنین ریشه ی گیاه سنبل الطیب کوتاه است .

سنبل الطیب به رنگ های سفید و صورتی گل می دهد و وقتی که گلهای آن خشک می شود به رنگ قهوه ای تبدیل می شود. طعم این گیاه تلخ است ولی بسیار خوشبو و معطر است و عطر و بوی آن بعد از خشک شدن بیشتر می شود.

نحوه ی استفاده:

روش استفاده این گیاه به این شکل است که حدود یک قاشق غذا خوری از آن را داخل قوری ریخته و آب جوش به آن

اضافه کنید، تقریبا ده دقیقه دم بکشد، پس از دم کشیدن شما می توانید دمنوش خود را با نبات و یا مقداری عسل طعم

دار نمایید و نوش جان فرمایید.

دمنوش آرامبخش سنبل الطیب را می توانید به صورت ترکیبی ( نصف قاشق غذاخوری سنبل الطیب + نصف قاشق

غذاخوری اسطوخودوس ) را داخل قوری ریخته و بعد از حدود ده دقیقه دم کشیدن آماده مصرف می باشد.

 

 دمنوش آرامبخش

 

موارد منع مصرف :

به طور کلی نباید این دمنوش را بیشتر از دوهفته استفاده کنید، و از پس استفاده یک دوره دو هفته ای ، حدود یک هفته نخورید و سپس شروع کنید. زیرا اعتیاد آور است و اگر زیاد مصرف کنید ممکن است حالت خواب آلودگی و بی حالی پیدا کنید.لذا توصیه میشود رانندگان از مصرف آن خودداری کنند.و همچنین زنان باردار و شیرده و افرادی که از درد کلیه رنج می برند باید از مصرف آن خودداری کنند و یا با مشورت پزشک ازاین دمنوش استفاده نمایند.

 کاربرد و خواص سنبل الطیب:

تنظیم خواب و رفع بی خوابی: استفاده از این دمنوش بدلیل وجود لیارین(ترکیبات آرامبخش موجود دراین گیاه) در سنبل الطیب باعث کیفیت خواب شبانه میشود.

تقویت اعصاب و برطرف کننده استرس و اضطراب: استفاده از عصاره ریشه  سنبل الطیب در درمان استرس و اضطراب  کمک زیادی میکند

کاهش درد پرید: مصرف این گیاه به صورت دمنوش باعث کاهش درد در دوران قاعدگی می شود.

به طور کلی در کشور چهار فصل زیبای ایران، گونه های مختلفی از گیاهان که کاربرد دارویی داشته، و در طب سنتی و صنعت دارویی و حتی آرایشگری کاربرد زیادی دارند، قابل مشاهده است. چه خوب است که همه ما سعی کنیم تا اندازه ی مورد نیاز خواص این گیاهان با ارزش و دارویی را بدانیم و همواره از آنها در تغذیه روزانه خانواده ی عزیزمان استفاده نماییم، وب سایت تخصصی آرشا دیکو همواره سعی بر این دارد تا شما عزیزان را با خواص گیاهان دارویی بیشتر آشنا کند. با ما همراه باشد.